Fimafob

Účinnost FimafobFimafob je vodou ředitelná impregnační emulze pracující jako napouštědlo s nejnižšími ekologickými riziky. Fimafob je určen k ochraně povrchů betonů případně i dalších silikátových materiálů před účinky vlivu prostředí – zejména pak společného působení mrazu a rozmrazovacích solí. Patří mezi nejúčinnější existující impregnace, proto se běžně používá v inženýrském stavitelství jako sekundární ochrana betonových povrchů mostů a komunikací.

 Fimafob je vhodný na každý beton starý alespoň 14 dnů. Podmínkou dosažení správného napuštění je dostatečně suchý povrch schopný přijímat vodu. Případné zbytky předchozích nátěrů, nesoudržné mechanické nečistoty, atp. musí být odstraněny.

 Fimafob se dávkuje v množství 50 až 125 g/m2 tak, že se nanáší jakoukoli technologií (nejrozšířenější je nástřik) schopnou dodržet tak malé dávkování. Fimafob bezprostředně po nástřiku vytváří mléčně bílé zabarvení, které se rychle změní na tmavošedé až černé. Následné zesvětlování indikuje míru a rychlost vsakování napouštědla (impregnace). Obvyklá doba zesvětlování povrchu na původní barvu je zpravidla v intervalu 3hod až 14dnů v závislosti na povrchových vlastnostech betonu.

 Pozor: Při předávkování může proces zesvětlování na původní barvu betonu trvat i několik měsíců, v extrémech zejména v kombinaci s chybnou aplikací na čerstvý beton i déle než rok.

 

Technické parametry:

Počet zmrazovacích cyklů

Odpad neošetřeného tělesa

Odpad po aplikaci Fimafobu

Účinnost aplikace

0

0

0

-

25

< 1000 g/m2

< 50 g/m2

> 95%

50

< 5000 g/m2

< 500 g/m2

> 90%

75

< 10000 g/m2

< 2500 g/m2

> 75%

Účinnost Fimafobu není definována pro povrchové koroze nad 10 000 g/m2.

 Napouštědlo Fimafob je jednoúčelový prostředek sekundární ochrany povrchu betonů a je určeno všude tam, kde v běžných podmínkách dochází k extrémně rychlé korozi betonů. Eroze betonů je sledována zkouškou odolnosti povrchů proti společným účinkům mrazu a rozmrazovacích solí podle ČSN 73 1326. Tato velmi drastická zkušební metodika zatím nejúčinněji postihuje skutečné podmínky v exteriérových plochách v České republice. Následné údaje jsou vztaženy na součtovou hmotnost odpadů po sériích 25 zmrazovacích cyklů automatickým způsobem v přístroji KD-20. Je-li překročen součet hmotností odpadů před dosažením požadovaného počtu cyklů (inženýrské stavitelství požaduje 150 cyklů, dříve 100 cyklů), automaticky platí následující limity. Výsledky předpokládají dokonale připravený a správný, nejlépe předem otrýskaný povrch betonů.

 Pokyny pro skladování:

Fimafob je nutné skladovat v uzavřených nádobách. Chraňte před mrazem!

 Návod k použití:

Fimafob se dávkuje výhradně v malých množstvích, kdy spotřeba jednoho nástřiku se podle savosti povrchu a s ohledem na povrchové vlastnosti pohybuje v rozmezí 50 až 125gm-2. Při práci se snažíme docílit rovnoměrného překrytí povrchu s co nejnižší dávkou Fimafobu. Doporučujeme provést souvislý postřik v průměrné dávce 50g/m2, poté provést opakovaný nástřik jen v místech extrémně rychlého vnikání Fimafobu do podpovrchové části silikátu. Místa, která je vhodné opakovaně napouštět poznáme velmi snadno barevným rozlišením tmavých a rychle zesvětlujících míst.

Při předávkování hrozí dlouhodobější kluzkost povrchu a možnost pozvolného stékání emulze i na neošetřované plochy nebo do vodotečí. Dochází také k výraznému tmavému mapování povrchu. I když toto mapování je vratné, při nevhodné aplikaci může trvat v extrémech i déle než 12 měsíců.

 

Aplikace FimafobuPříprava podkladu:

Podklad musí být starší 14 dnů, prost všech mechanických částic, zbytků barev nebo neprodyšných nátěrů a vrstev obecně. Přirozená vlhkost betonu není na závadu, povrch však musí být schopen přijímat vodu. Teplota podkladu před nanášením nesmí být nižší než 5oC a v nejbližších 72 hodinách po nanesení povrch nemá promrznout. Práce nelze provádět za deště.

 Příprava hmot:

Před použitím je vhodné Fimafob promíchat tak, aby z případně oddělených vrstev vznikl jednolitý emulzní systém (stačí ručně dřevěnou holí nebo míchadlem upevněným na nízkoobrátkové míchačce). Před nalitím emulze do postřikovače je nutné odfiltrování hrubších částic, například na sítě.

 Nanášení:

Fimafob se nanáší nejlépe nástřikem. Jiné postupy, tj. válečkování nebo nanášení štětcem se zejména u betonových povrchů nedoporučují z důvodu vysoké pravděpodobnosti předávkování a extrémní obtížnosti dosažení rovnoměrného nanesení Fimafobu.

Nástřik je možno provést jakýmkoli postřikovačem schopným vyvinout tlak nad 0,2 MPa. Vhodné jsou všechny typy zahradních postřikovačů. V případě nezbytné potřeby je možno Fimafob ředit vodou nejvýše do 30% hmotnosti původní náplně. Ředěním se snižuje stálost emulze. Při vyšším naředění pak může dojít k faktickému znehodnocení výrobku.

 Bezpečnost a ochrana zdraví:

Při práci s Fimafobem používejte osobní ochranné pomůcky k ochraně pokožky a obličeje, v prostorách se špatným větráním i k ochraně dýchacích cest. Při práci nejezte, nepijte, nekuřte a nemanipulujte s otevřeným ohněm. Po práci dokonale omyjte pokožku a ošetřete vhodným reparačním krémem. Při zasažení očí tyto vymývat proudem vody a vyhledat lékařskou pomoc. Podrobnější údaje uvádí podniková norma číslo 020390.

Upozornění: POZOR! DRÁŽDÍ POKOŽKU!